Brahma

Brahma, erkekleri 4,5 – 5 kg olan büyük ve etkileyici bir kuştur. Sıklıkla kümes dünyasının kibar devi olarak anılır ve iyi huyu, uyumluluğu kümesçilik dünyasına çok sayıda katılım kazandırmaktadır. Bu kibar kuşlar çocuklar için mükemmel evcil hayvan olurlar.

Köken

Türün tarihi, hangi tarih kitabından okuduğunuza bağlı olarak değişen farklı versiyonlarıyla göz kamaştırıcıdır. 1853’te George P. Burnham isimli bir Amerikan müteşebbis, yazar ve yayıncı kendi sürüsünün tanıtımını arttırmak için bu kuşlardan bir kümesi İngiltere’de Kraliçe Victoria’ya yollamıştır. Taktiği işe yaramış, insanların kuşlara çok para ödediği bir tavuk çılgınlığı başlamıştır. Eskiden Grey Chittagong ya da Shanghai olarak bilinmesine rağmen Burnham türü Hindistan’daki bir nehir ismi olan Brahma Pootra olarak adlandırdığını iddia etmiştir. Daha sonra isim, Burnham biraz da dalga geçerek türe Bother’em Pootrums demekten hoşlansa da Brahma olarak kısaltılmıştır. Tür aslen Kuzey Çin’den ithal edilmiş olup, Cochin ve Langshan ile yakın akrabadır. Amerikan ve İngiliz yetiştiriciler türü rafine ederek günümüzdeki çarpıcı görünümlü kuş haline getirmiştir.

Görünüm

Brahma çeşitli renklerde bulunur. Light olanı Light Sussex’e benzer şekilde Kolombiya desenidir. Darklarda dişiler her kanatta ince siyah çizgilerle zarif kurşun kalem desenlidir. Buff Columbian’da eşit bir bej gölge Kolombiya desenindeki beyazın yerini alır. Dişi Gold Brahmalar Dark rengindekii gibi kurşun kalem desenli ve zengin bir altın arka plana sahiptir. Gold Partridge, Blue Columbian’nın da aralarında olduğu diğer renkler de geliştirilmektedir. Küçük bezelye ibiğe ve sarkık kaşlara dikkat edin. Hepsinin ötesinde Brahmalar oldukça büyük ve etkileyici olmalıdır. Tür hareketli olmayıp ortalıkta gerinmeyi ve çarpıcı görünmeyi tercih eder. Biraz ekstra bakımla deneyimsiz bakıcılar için çok uygundur. Erkeklerin birkaç hafta daha seyrek tüylü kalmasını sağlayan cinsiyete bağlı yavaş tüylenme geni sayesinde Brahmaların cinsiyeti küçükkenden anlaşılabilir. Brahmalar çok yavaş büyür ve et türü olmaya uygun değildir. Yumurtaları da bu büyük kuştan çarpıcı birşeyler bekleyenler için hayal kırıklığı olabilecek şekilde çok ya da büyük değildir.

Bakım Yeri

Brahma kümeslerinde biraz adaptasyona ihtiyaç olur. Sabahları aşağı atladıklarında bacaklarını incitmemeleri için tünekler alçak ve kapılar iri cüssesine uygun olarak büyük olmalıdır. Brahmalar kaçış ustası değildirler ve uçmamaları nedeniyle alçak bir çit gerisinde durabilirler. Çapulculuk yapan köpek ve tilkilerden kolay kaçamayacağından yırtıcılardan korunmalıdır.

Brahma bakımında akılda bulundurulmasında faydalı olabilecek bilgiler, üretkenliği arttırmak için üreme organları çevresindeki tüyleri kesmeniz gerekebilir. Bacağı tüylü tüm kuşlardaki gibi bacak pullanmasından muzdarip olmaması için düzenli kontrol edin. Çamurda iyi olmadıklarından, hava yağışlıyken gidebilecekleri uygun bir yer bulundurmak iyi bir fikirdir.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı

Etlik

Yumuşak tüy ağır Çin Açıktan koyu kahveye kadar Yaygın
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
İri bezelye veya üçgen Buff

Light

Dark ve diğerleri

Evet 100-150 PCGB

APA

Avrupa

 

Brahma002

Gold Partridge Horoz

 

Brahma001

Dark Brahma Tavuk